Bayilik Nasıl Alınır? Adım Adım Bayilik Almak

Ticaret sektöründe hangi alan olursa olsun sıfırdan bir iş kurmak ve bunu başarıyla büyütebilmek oldukça zorlu bir süreci kapsamaktadır. Bu nedenle günümüzde yeni bir iş kurmak isteyen pek çok girişimci daha az risk içerdiğine inandığı bayilik sistemlerine yönelmektedir. Peki bayilik nasıl alınır ? Bayilik almak için gerekenlere adım adım değinelim.

Yurt dışında daha çok franchise sistemi olarak da bilinen bayilik sözleşmeleri sayesinde girişimciler, kendi sektöründe tanınan pek çok ünlü markanın yeni şubelerini açarak bir nevi alt kolları şeklinde bu şubeleri işletirler. Doğru adımlar atıldığında gerçekten de avantajlı bir sistem olan bayilik sistemi, bugün çeşitli sektörlerdeki küçük ya da büyük ölçekli birçok firma tarafından tercih edilmektedir. Eğer sermayeniz yok ve kuracağınız işe güveniyorsanız kredi çekmenizi önerebiliriz. Peki kredi çekmek için yeterli koşulları sağlıyor musunuz ?

Kredi Notu Nedir?

Bankalar, milyonlarca müşteriye kredi ve kredi kartı vermektedir. Çok büyük paraların döndüğü bu piyasada milyonlarca kişi bulunmaktadır. Bankalar bu yüzden kişiler için ortak bir havuzda kişi profili oluşturma yoluna başvurdular. Yaptığınız ödemelerin zamanı, icralık oluş durumunuz, çektiğiniz kredi miktarı, harcadığınız kredi kartı limitleri gibi birçok parametreyi göz önünde bulundurup verdikleri not sizin kredi notunuz olarak havuza kayıt edilir.

Kredi Notları Aralığı Nedir?

Kredi notları 0 ile 1900 arasında değişen bir not sistemidir. Yaptığınız işlemler sonucunda kredi notunu sürekli değişkenlik gösterir. Bir kişi hayatında hiç bankacılık işlemlerine girişmediyse eğer banka kredi notu 1200 ile 1300 arasında bir notunun olduğunu gösterir.

Kredi Notları ve Açıklamaları

Kredi notları ile ilgili sorulan sorular arasında

• Kredi notu sorgulama
• Kredi notum kaç?
• Kredi notları ne anlama gelir?
Gibi sorulardan oluşmaktadır. Aşağıdaki listede kredi notları ve açıklamaları bir arada verilmiştir.

Bir bankadan yaptığınız işlemler sonucunda kredi notunuz

0 ile 799 arasında ise, bankacılar tarafından istenmeyen bir müşteri olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. İcralık durumda olma ihtimaliniz, ödemelerinizi sürekli geciktirmenizden dolayı bu nota sahip olduğunuzu gösterir.

800 ile 1299 arasında ise, bankacılık işlemlerine yeni başlıyor olma ihtimaliniz yüksektir. Ya da orta halli bir banka müşterisisiniz demektir. Bu nota sahip olanların başvurularında birçok evrak ve belge istenir. Banka inceleme yapar ve ona göre kredinize cevap verirler.

1300 ile 1499 arasında ise, bankacılık işlemlerinizde yaptığınız ödemeler ve harcamalar sayesinde belli bir seviyeye varmış kullanıcı anlamına gelir. Kredi alma işlemleriniz daha kolay olacaktır.

1500 ile 1699 arasında ise bankalar için güvenilir müşteri grubunda olduğunuzu gösterir. Böyle bir kredi ortalamasına sahip olmak için belli bir sürenin üstünde zaman içerisinde ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kredileriniz kolayca sonuçlandırılır.

1700 ile 1900 arasında ise, en güvenilir müşteri grubundasınız demektir. Bankalar sizi kaçırmamak için kampanyalar düzenler, promosyon verirler. Kredileriniz için ekstra işlemler olmadan kısa sürede sonuçlandırılarak tarafınıza para iletilir. Kredi başvuruları çok büyük oranda onaylanır.

Kredi işini hallettiyseniz veya sermayeniz varsa o zaman devam edelim.

Sermayem Var Peki Bayilik Nasıl Alınır

Bayilik almak için öncelikle girişimcilerin hangi sektörde ilerlemek istediklerine karar vermeleri ve daha sonra da bu sektörde yer alan firmaları iyice araştırmaları gerekir. Her firmanın kendi içerisinde belli başlı bazı bayilik verme koşulları bulunur.

Kimi firmalar isim hakkı, telif hakkı gibi ekstra ücretler isteyebilirken, kimi firmalar ise mümkün olduğunca az kriter ile girişimcilere bayilik vermektedirler. Bu nedenle bayilik almadan önce girişimcilerin ellerindeki maddi kaynakları göz önünde bulundurmaları ve bütçelerini zorlamayacak bir markanın bayiliğine başvurmaları oldukça önemlidir.

Bayilik Veren Firmalar Nasıl Bulunur?

Bayilik veren firmalar bugün gazete, televizyon ve benzeri iletişim araçlarına verdikleri ilanlar üzerinden takip edilerek bulunabilirler. Fakat hiç şüphesiz internet dünyasının bu konudaki yeri bambaşkadır.

Bugün herhangi bir arama motoruna basitçe ‘’Bayilik veren firmalar’’ yazıldığında dahi, farklı pek çok sektörden yüzlerce markanın bayilik seçenekleri ve öne sürdüğü şartlar ile alakalı detaylı bilgiler edinilebilir. Bu nedenle bayilik veren firmaları öğrenmek isteyen girişimcilere internet üzerinden arama yaptırarak bayiliğini almak istedikleri markaları araştırmaları tavsiye edilebilir.

Bayilik Alma Aşamaları Nasıl Olur?

Bayilik alma aşamaları genellikle belirli adımlar üzerinden standart olarak ilerler. İlk önce girişimciler birlikte çalışmak istedikleri firmaların bilgilerine genellikle internet üzerinden ulaşarak firmanın bayilik sistemlerinden sorumlu olan yetkilileri ile iletişime geçerler. Böyle durumlarda çoğunlukla girişimcilerden daha önceden hazırlanmış olan bir anket ya da form doldurmaları talep edilir.

Form veya anket doldurma aşamalarından sonra bayilik verecek olan firma, girişimcilere maddi kaynakları ve bayiliği nasıl finanse edebilecekleri ile ilgili sorular sorarak bu konuda elde tutulur net veriler isteyecektir. Böyle bir prosedürün amacı ise bayilik alacak olan kişilerin bu işin maddi boyutunu göğüsleyebilecek yeterli kaynağa sahip olup olmadığından emin olmaktır.

Firma tarafından bayilik verilecek kişinin finansal durumu açısından yeterli görülmesi halinde ise girişimcilere geçmiş deneyimleri ve geleceğe dair hedefleri ile ilgili sorular yöneltilmektedir. Buradaki amaç da bayilik alacak olan girişimcinin bu iş konusundaki tecrübesini ve gelecekte markaya katabileceği değeri aşağı yukarı ölçmektir.

Çoğu zaman karşılıklı mülakat şeklinde geçen bu görüşme süreçlerini başarıyla geçen girişimciler, bayilik alacakları firma ile aralarında yapılan bayilik sözleşmesinin ardından firmanın yeni bir şubesini açmak üzere kolları sıvayabilirler.

Bayiliğin açılması esnasında her markanın girişimcilerine özel sunduğu bazı ayrıcalıklar bulunur. Kimi firma dekorasyon konusunda yeni açılacak olan şubesine destek çıkarken, kimi şubede açılış günü ücretsiz ürün ya da yiyecek temini ile yeni bayisinin yanında olmayı sürdürür. Açık parfüm bayilik veren firmalar kategorimize göz atmanız sizin için iyi bir başlangıç olabilir.

Bayilik Almak İçin Nasıl İletişim Kurulur?

Bir markanın bayiliğini alabilmek için aradaki iletişimi sağlayabilmek adına yapılabilecek en kolay yöntem, resmi internet adresine girerek burada yer alan bayilik sistemi ile ilgili bilgilendirmelerini okumak ve çoğu zaman da yine bu alanda bulunan ‘’Bayilik Başvuru Formu’’nu doldurarak doğrudan firma yetkilileri ile irtibata geçmektir.

Firma yetkilileri, web sitesi üzerinden form doldurma işlemiyle yapılan bayilik başvurusunu okuduktan sonra verilen teklif ile ilgili olumlu düşünmeleri halinde girişimcileri telefonla arayarak ya da e-mail atarak bayilik almak için bir sonraki adıma onları davet edebilirler. Dileyen girişimciler ise markaların internet sitelerinde yer alan iletişim numaralarını kullanarak onları arayabilir ve bayilik prosedürleri ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirler.

Whatsapp'da Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir