Teknolojik İş Fikirleri

3rgin 9 Nisan 2017 Yorum yapılmamış
teknolojik-is

Günümüzde iş dünyası o kadar fazla gelişme ve çeşitlilik gösterdi, her geçen gün yeni bir fikir ortaya sunuluyor. Hatta global çapta büyüme seviyesine ulaşan şirketler dahi yeni iş fikirlerine ve projelerine büyük bütçeler ayırıyor. Yeni iş fikirlerinin üretilmesinde temel etken olan unsur ise sürekli yenilenen teknoloji. Buna dünyada kısaca teknolojik iş fikirleri deniyor.  Teknolojik iş fikirleri  kendini sürekli yenilediğinden, önemli bilimsel makalelere, sosyolojik araştırmalara ve uluslararası düzeydeki seminerlere konu oluyor.

Bizlere her alan da birçok kez yardımcı olan ek iş fırsatlarında gelişen teknoloji her geçen gün hızla büyümektedir. Bu anlam da oldukça bizlere katkı sağlıyor ve ek işler eskiden sadece beden gücü ile gerçekleşirken şimdi ise zihinsel güç ve el becerisi sayesin de daha çok kazandırmaktadır. Eğer sadece ek gelir sağlamak isterseniz o zaman sizi böyle alalım.

Teknolojinin gelişimi ile birlikte birçok alanda da bizlere yeni gelir kapıları açılmıştır ve bizler de bu gelir kapısı ile kendimizi geliştirerek daha çok kazançlar sağlayabiliriz. Mevcut işimiz de bizler çalışırken evimize geldiğimiz anda örneğin bir bilgisayar da kazançlarımızı sergileyebiliriz. Sitemiz üzerinden bu konuda sizlere birçok avantajlar sergiledik ve bu avantajlar sayesin de artık sizler de daha çok kazanacaksınız ve maddi zorlukları en iyi şekilde aşabileceksiniz.

Mobile teknoloji alanında da yine aynı şekilde sizlere ciddi anlam da bir ek gelir imkânları sunulmaktadır. Uygulamaların gelişmesiyle birlikte reklam veren uygulamalar sayesin de sizler de kazançlarınızı sergileyebileceksiniz. Hatta uygulama alanın da kendinizi geliştirip bir oyun ya da bir sistem yazarak kazançlarınızı daha da çok arttırabilirsiniz. Teknoloji birçok alan da bizlere yenilikleri sunarken maddi kazançlarımızı sağlamanız adına da sürekli olarak yenilikler gelmektedir.

Bu anlam dayanacağımız takipler neticesin de bizlere ne uygun olanları seçerek tek bir kalem üzerinde ilerlememiz daha iyi olmaktadır. Örneğin grafik ile ilgili bir ek gelir elde etmek istiyoruz ve teknolojinin getirdiği programlar içerisin de bizlere en uygun olanı seçerek bu program üzerine yoğunlaşıp daha iyi bir şekilde öğrenebiliriz. Aynı zamanda kazançlı iş fikirleri yazımızı da okumanızı öneririm.

Böylelikle program içerisinde kendinizi geliştirip el hızınızı becerinizi arttırarak daha hızlı iş teslimatları yapabilir ve daha güzel bir şekil de grafik çalışmaları yaparak kendi başarınızı da arttırabilecek daha fazla müşteri potansiyeline sahip olabileceksiniz.

Kendinizi bu alanda geliştirmeniz ile birlikte meslek haline getirerek daha da çok kitleye ulaşabilir ve kurumsal anlam da bu işlemi geliştirebilirsiniz. Böylelikle bir an da sizlere sunulan iş fikirleri kendi mesleğiniz haline gelir ve bu konu da daha da çok kendinizi geliştirebilirsiniz. Son yılların önemli teknolojik iş fikirleri arasında nelerin yer aldığından biraz bahsetmek gerekirse:

Güneş Enerji Panelleri

Güneş enerjisi, rezervleri gitgide azalan tükenebilir enerji kaynaklarından ötürü oldukça önem kazanmış durumda.  Birçok bilim insanı şu soruyu soruyor: “Güneş enerjisinden daha iyi ve daha verimli nasıl faydalanabiliriz?” Halihazırda bu enerjiyi büyük ölçüde ısı ve ışık kaynağı olarak kullanıyoruz. Özellikle evlerin çatısına yerleştirilen birtakım manyetik jeneratörler sayesinde  en az 4 kişilik bir aile, yaşadıkları coğrafyaya bağlı olarak bu teknoloji ile yıl boyunca ücretsiz ısınabiliyor.

Güneş paneli

Güneş paneli

Isı ve ışık kaynağı olarak güneş enerjisi zaten uzun zamandır kullanılıyor. Zira yeni bir iş fikri olduğu pek söylenemez.  “Öyleyse güneş enerjisinden neden bahsediyorsunuz” diye pekala sorulabilir. Cevabı ise gayet basit: Üretilmeye çalışılan teknolojik iş fikirleri büyük oranda güneş enerjisine yoğunlaşmış durumda.

Bir örnek vermek gerekirse: Fransa’da dev bir enerji firması 5 km uzunluğunda, panellerden kurulmuş bir otoyol inşa etti. Amaç  güneş ışınlarını dikey bir şekilde depolamak, depolanan ışığı ise bir nevi akü sisteminde kullanmaktı. Yani, panel döşenmiş otoyolun üzerinden geçen araçlar böylece hiç enerji harcamayacaktı. Ancak güneşten yeterli ışık alınmadığı için proje iptal edildi. Proje başarılı olsaydı otomotiv, mühendislik, elektronik gibi sektörlerde devrimlere neden olacaktı; tahmini 2,4 katrilyon dolar sermayeli yeni iş alanları kurulacaktı. Projenin geliştirilme aşaması ise hala devam ediyor…

Online Oyunlar

Türkçe’de “işin kaymağını yemek “ diye bir deyim vardır. İşte bu deyim, yeni iş fikirlerinin global anlamda terminolojisi olabilir… Bugünlerde online oyunların ekonomik büyüklüğünü yadsımak gerçekten imkansız. Gelişmiş ram ve ekran kartına sahip bilgisayarlar, yeni nesil akıllı telefonlar, tabletler, oyun konsolları ve tüm dünyada hızlanan internet, offline oyunları tahtından çoktan indirdi.

Birçok önemli firma mevcut oyun motorlarını baştan aşağı yenileyip, online oyunlara odaklı olacak şekilde yeniden geliştirdi. Fakat bu noktada en temel sorun teknolojinin varlığı değil, keşfedilemeyen yeni fikirler idi. İşin kaymağını yemek deyimi  de tam  burada devreye giriyor.

Örneğin, herkesin bildiği World of Warcraft oyunu Blizzard Entertainment firması tarafından üretildi. Üretildiğinde alanında ilkti ve oldukça da kaliteliydi. Firma bu oyundan milyonlarca dolar kar etti. Daha sonra farklı firmalarca World of Warcraft benzeri birçok oyun piyasaya sürüldü. Ancak hiçbirisi Blizzard Entertainment  kadar kar elde edemedi.

Aslında yeni iş fikirleri için yukarıda verdiğim örnekteki gibi çok büyük oyunlar yapmaya da gerek yok. Sosyal medya sitelerinde oynanan küçük oyunları göz önüne getirin; King adlı şirketin yaptığı Candy Crush Saga oyununu düşünün. Tıpkı World of Warcraft gibi Candy Crush Saga da alanında bir ilkti. Ve satış miktarı milyar dolarlar civarındaydı. Mesela siz de Google’ın ürettiği sanal gerçeklik gözlüğüne odaklı bir oyun için şimdiden düşünmeye başlayabilirsiniz…

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir